Przejdź do treści

Jak powstaje film?

Powiedzmy, że odpowiedziałeś już sobie na pytanie, że tak – potrzebujesz filmu. Ale co dalej? Jak mam zabrać się do pracy, co po kolei zrobić… Czujesz się przytłoczony, masz w głowie pełno pomysłów, myśli krążących po głowie… Albo nie masz totalnie pomysłu, ale wiesz, że potrzebujesz filmu! 

Przekonaj się, jak to się robi
realizacja wideo

Tutaj właśnie przychodzimy z pomocą by zamiast chaosu zapanował porządek! 

Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie: po co ten film ma powstać? Jaki ma być jego cel?

Dobrze – mamy ustalony cel Twojego filmu. To przejdźmy dalej. 

Teraz zastanów się czy w głowie masz już jakąś wizje? Czy może widziałeś jakąś formę, która doskonale odzwierciedla to jaki film pragniesz stworzyć? Jeśli tak to pokaż nam ją! Sugerując się Twoimi referencjami zaproponujemy pomysł, który będzie spełniał Twoje oczekiwania. Co, jeśli jednak tego pomysłu nie masz? Nic się nie martw! Od tego jesteśmy! Zaproponujemy Tobie różne rozwiązania i wspólnie wybierzemy najlepszą drogę dla Twojego filmu. 

Kiedy mamy tą podstawę wtedy możemy przejść do koncepcji i wyceny. Może zastanawiasz się teraz ile taki film w ogóle będzie kosztować? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczna wycena zależy od wielu czynników. Po pierwsze pola eksploatacji Twojego filmu – należy pamiętać, że aktorzy czy lektorzy mają różne stawki w zależności od pół eksploatacji (TV, internet). 

Następnie wiele zależy od ilości dni zdjęciowych czy lokacji (czy film będzie nagrywany u Ciebie w firmie a może potrzebne będą osobne lokacje czy studio filmowe). Na cenę filmu składa się również scenografia, kostiumy i finalnie zaangażowana ekipa. A wszystko to zależy od koncepcji na Twój film. Ale spokojnie, wiemy, że ilość tych informacji jest spora. Po to jesteśmy by przeprowadzić Cię przez ten cały proces tak by tworzenie filmu było dla Ciebie jak najbardziej przyjemne!

Czy film ma służyć temu by zwiększyć sprzedać Twojego produktu czy usług? A może musisz tym filmem wyjaśnić pewne problematyczne zagadnienia dla Twoich pracowników czy klientów, czyli film informacyjny? A może otwierasz właśnie rekrutacje i chcesz zachęcić nowych potencjalnych pracowników do wzięcia w niej udziału, czyli potrzebujesz filmu employer brandingowego? To tylko parę przykładów tego jaki cel może mieć Twój film! To zawsze pierwsze pytanie jakie zadajemy klientom i po wspólnej rozmowie wiemy już jakiego filmu potrzebujesz!

Preprodukcja – czyli co zanim wejdziemy na plan?

Kiedy mamy ustalone już podstawy dotyczące Twojego filmu to rozpoczynamy prace przygotowawcze tzw. Preprodukcja. To właśnie w tym momencie powstaje finalny scenariusz w konsultacjach z Tobą. Kiedy scenariusz jest zaakceptowany to przechodzimy do poszukiwań odpowiednich lokacji oraz castingów. Oczywiście wtedy, kiedy projekt tego wymaga.

jak powstaje film

Kiedy lokacje są wybrane to czas na dokumentacje! To bardzo istotny element preprodukcji. Na taką dokumentacje w zależności od projektu jedzie zazwyczaj reżyser, operator, oświetleniowiec, dźwiękowiec, scenograf oraz kierownik produkcji. Bardzo ważne jest by zobaczyć i ocenić wybrane lokacje pod względem wizualnym, scenograficznym, panujących tam warunków oświetleniowych i dźwiękowych. Jest to podstawa do dalszej części preprodukcji czyli powstania scenopisu! Scenopis to dokładna rozpiska wszystkich ujęć. Scena po scenie rozpisujemy każde ujęcie tak byś po pierwsze Ty mógł zwizualizować sobie film, który powstanie, a po drugie scenopis jest też świętym dokumentem dla całej ekipy realizującej film! Można śmiało powiedzieć, że scenopis to gotowy film na papierze. Niekiedy oprócz scenopisu na tym etapie powstaje również storyboard, czyli każde ujęcie po kolei zostaje narysowane przez rysownika we współpracy z reżyserem i operatorem. Pomaga on jeszcze lepiej wyobrazić sobie każde ujęcie. 

Kiedy film w naszych głowach jest już gotowy to przechodzimy do dobrania odpowiedniej ekipy. W zależności od projektu angażujemy taki zespół jaki jest potrzebny. Podstawą każdej ekipy filmowej jest pion reżyserski, operatorski oraz produkcja filmowa. Często jednak należy rozbudować ekipę o scenografię, dźwięk, kostiumy czy charakteryzacje. Jak widzisz przy stworzeniu Twojego filmu nie będzie pracowała jedna osoba, bo film to praca zespołowa! Chyba, że realizujemy relacje z eventu – ale to zupełnie co innego 😀 

Jeśli projekt tego wymaga to na etapie preprodukcji powstają również moodboardy scenograficzne oraz kostiumowe. Oczywiście wszystko we współpracy z Tobą tak żebyś na każdym etapie był o wszystkim poinformowany i był twórcą filmu razem z nami. 

Wszystko gotowe, możemy działać!

realizowanie filmów

Kamera – AKCJA, czyli czas na zdjęcia.

Przyszedł czas by wszystkie nasze przygotowania przelać na plan! To ile czasu przeznaczamy na każde ujęcie oczywiście jest skrupulatnie zaplanowane w planie pracy a porządku i czasu pilnuje kierownik planu. Cała ekipa wszystko dokładnie wie, dzięki temu, że preprodukcja była rzetelna i dokładna to na samym planie praca powinna przebiegać bez problemów.

Powinna, bo należy pamiętać, że praca na planie jest jak praca na żywym organizmie. Zdarzają się niespodziewane sytuacje, ale też przede wszystkim tworzenie filmu to praca kreatywna i można ją porównać do malowania obrazu przez malarza. Rozpoczynając obraz malarz ma szkic i wyobrażenie w głowie, ale przy mieszaniu farb nagle wychodzi mu nowy, świetny kolor, więc go wykorzysta! Jednak oczywiście wszystko z korzyścią dla Twojego filmu i należy pamiętać, że plan to nie jest czas na zmiany w scenariuszu. 

Właśnie po to jest preprodukcja by podczas planu nie było chaosu, zbędnych pytań czy dezorientacji. Jeśli wszystko jest dobrze przygotowane to plan jest najmilszą częścią każdego projektu! To właśnie wtedy budują się na prawdę trwałe relacje międzyludzkie. 

Materiał nagrany, to co teraz?

Układamy puzzle – postprodukcja

Postprodukcja składa się z kilku etapów. Na samym początku po planie następuje montaż offline, czyli układamy Twój film z surowych materiałów na timelinie montażowym. Dobieramy odpowiednią muzykę, wybieramy najlepsze ujęcia, jeśli w filmie są animacje to w tym momencie zaznaczamy momenty ich wchodzenia i wychodzenia. Tym sposobem tworzy się pierwsza poglądówka. Trafia ona do Ciebie, żebyś mógł nanieść swoje ewentualne poprawki. Kiedy montaż offline jest wyczyszczony przychodzi czas na dalsze prace. Na tym etapie film trafia do udźwiękowienia i koloru. 

nagrywanie filmów

Do koloru? O co właściwie chodzi z tym kolorem? 

Na planie ujęcia są nagrywane w profilu LOG lub innych profilach kolorystycznych tzw. profil szary. Daje nam to możliwość dużej ingerencji w obrazek, który posiada ogrom informacji. Można to porównać do robienia zdjęć przez fotografa w RAWach. Z takiego pliku fotograf jest w stanie więcej wyciagnąć, ma dużo informacji o cieniach, światłach i kolorze. Taki plik po prostu pozwala na więcej! Dopiero po kolorze możesz zobaczyć finalny efekt w obrazku. 

Jeśli Twój film wymaga dodania efektów wizualnych (VFX) lub animacji to teraz przechodzimy właśnie do tego etapu. Dopiero na pokolorowany już obrazek nakładamy te elementy. Dlaczego? Bo efekty czy animacja muszą być doskonale widoczne, dostosowane do finalnego koloru filmu, gdybyśmy zamienili kolejność to po pierwsze Twój film byłby gotowy później a po drugie taka sama praca zostałaby wykonana dwa razy. A przecież nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. 

Na każdym etapie film oczywiście trafia do Twojej akceptacji. 

Kiedy mamy już wszystkie elementy wtedy następuje montaż online, czyli znów układamy puzzle, ale tym razem już nie z ujęć a z całych gotowych elementów. Składamy ze sobą pokolorowany obrazek, udźwiękowiony dźwięk, ewentualne efekty i animacje. 

I co teraz? Teraz czas na publikacje! Twój film może ujrzeć światło dzienne. 

Pewnie zastanawiasz się teraz ile to wszystko zajmuje czasu? Ile wcześniej powinienem rozpocząć prace nad swoim filmem by zdążyć na deadline jaki zaplanowaliśmy sobie w firmie? To wszystko oczywiście zależy! Zależy od tego, ile elementów jest do przygotowania podczas preprodukcji, czy Twój film ma zawierać animacje i efekty, czy plan będzie w Twojej firmie czy w innych lokacjach – to tylko niektóre z czynników, od których zależy czas pracy nad Twoim filmem. 

Zwyczajowo realizacja filmu reklamowego zajmuje od dwóch tygodni do nawet półtorej-dwóch miesięcy. By jednak wszystko dobrze i rzetelnie przygotować warto dać sobie czas, dlatego zawsze zachęcamy do kontaktu jak najszybciej się da.

Porozmawiajmy
o wspólnym projekcie!

Napisz do nas, opisz jaki masz pomysł. Pamiętaj, że nie ma złych pytań i złych odpowiedzi!